04 Temmuz 2022

İstanbul Galata Üniversitesi ilk mezunlarını verdi

İstanbul Galata Üniversitesi ilk mezunlarını verdi

 

“Yükselmeye Galata’da başla” mottosuyla 2020 yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim ve öğretime başlayan İstanbul Galata Üniversitesi, ön lisans programlarından ilk mezunlarını verdi. Üniversitenin ilk mezunları unvanını alan öğrenciler, törende “Bambaşka gelecek” için keplerini atarken coşkulu ve duygusal anlar yaşandı.

 

Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleşen törende, 2021-2022 akademik yılında İstanbul Galata Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde Ağız ve Diş Sağlığı, Anestezi, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri programlarından 185 öğrenci mezun oldu.  Törene, Galata Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nilüfer Bulut, Rektörü Prof. Dr. Özgür Çengel, Mütevelli Heyeti Üyeleri Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Kezban Hatemi, Prof. Dr. Toros Alcan, Şener Bulut’un yanı sıra Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan, üniversitesinin akademik ve idari personeli, ilk mezun unvanını alan öğrenciler ve aileleri katıldı. İlk mezuniyet törenin sunuculuğunu gazeteci, televizyon ve radyo program yapımcısı Hakan Çelik üstlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ve İstanbul Galata Üniversitesi’nin tanıtım film gösteriminin ardından tören açılış konuşmalarıyla başladı.

Mütevelli Heyeti Başkanı Nilüfer Bulut:

“Tüm mezunlarımıza bambaşka bir gelecek diliyorum”

 

Törenin açılış konuşmasında Mütevelli Heyeti Başkanı Nilüfer Bulut, Bulut Eğitim Vakfı’nın pandemi ve ekonomik krizi koşullarına rağmen 2020 yılında açıldığına dikkat çekerek tarihe tanıklık etmiş, kültürlere ev sahipliği yapmış Galata’nın eşsiz yapıtlarında tarihten alınan köklü miras ve güç ile geleceğe ilham veren bir üniversite hayaliyle yola çıktıklarını ifade etti. Öğrencileriyle birlikte aynı heyecanı yaşadığını belirten Mütevelli Heyeti Başkanı Bulut sözlerine şu şekilde devam etti: “Eğitimin önemini her daim bize aşılayan ve ‘Eğitim tohumlarını bu topraklara atın, gerisini düşünmeyin’ diyen rahmetli babamdan aldığım vizyonla bütün hayallerimi bir üniversite için saklamıştım. Bugün sizlerle birlikte bu hayalimi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bir diploma demek her şey demek değildir. Her şeyden önce üniversitemizi, insanın hayatta kalmasını sağlayan ve ihtiyacı olan 4S formülü,  sosyal bilimler, sağlık, spor ve sanat fakülteleri formülü, üzerine oturttuk ve 4S çatısı altında teknik ve teorik  bilgiler öğrenilirken öğrencilerin ruhunu besleyen sevgi ve saygıyla kaynaşan bir öğrenci, akademisyen ve idari personel ekip ruhunu inşa ettik.” Mezun olsalar da Mezunlar Derneği ile kariyer planlarında hep yanında olacaklarını belirten Başkan Nilüfer Bulut, “2020 yılında “Yükselmeye Galata’dan Başla!” demiştik. Bize inanan, bizi tercih eden ve bugün yeni hayatına kep atan tüm mezunlarımıza bambaşka bir gelecek diliyor, sizlerle gurur duyuyoruz” sözleriyle üniversitenin ilk mezunlarını tebrik etti. 

Rektör Prof. Dr. Özgür Çengel:

“Üniversitemiz ile bağlarınızı asla koparmayınız.”

 

Rektör Prof. Dr. Özgür Çengel, açılış konuşmasına üniversitenin salgın koşullarında kurulmasına rağmen akademik faaliyetlerine 620 öğrenci ve yüzde 82 gibi yüksek bir oranla başladıklarını ifade ederek başladı. Prof. Dr. Özgür Çengel konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İkinci yılımız itibarıyla 1289 Türk öğrenci, 388 yabancı öğrenci olmak üzere toplam 1677 öğrencimiz, 150 akademik kadromuz, 37 idari kadromuz ile kaliteli ve kariyer odaklı bir eğitim sunuyoruz. Bugün gururla mezunlarını verdiğimiz meslek yüksekokulu başta olmak üzere; Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi olarak 4 fakültemizde, 21 bölüm ile kariyer odaklı eğitimler veriyoruz.  Üniversitemizin adına layık olarak İstanbul’un en tarihi, sosyal ve kültürel bölgelerinden olan Galata bölgesinde öğrencilerimizi hayata hazırlıyoruz. Bu açıdan Galata semtinin çok kültürlülüğünü temel alarak, küresel çağın tüm unsurlarını öğrencilerimiz lehine kullanırken, yerelleşmeyi ve geleneksel değerlerimize sahip çıkmayı önemsiyoruz.” Velilere kendilerine inandıkları ve güvendikleri için teşekkür eden Rektör Çengel, mezun olan öğrencilere şu tavsiyelerde bulunarak konuşmasını sonlandırdı: “Özgür düşünce, adalet olgusu ve farklı görüşlere saygıyı önemseyiniz. Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleri her zaman önceliğiniz olsun ve tüm işlerinizde bunu hatırlayınız.  Geleneklerinize ve millî değerlerinize sahip çıkınız. Vatansever olunuz, bu topraklarda doğduğunuzu, yetiştiğinizi, eğitim aldığınızı, her nimetinden faydalandığınızı ve vatanınız olmazsa hiçbir şeyinizin olmayacağını çok iyi biliniz. Kültürlerarası diyalog, hoşgörü ve nezaket kültürünü özümseyiniz. Yaptığınız işi severek yapın. Sadece para kazanmak motivasyonunuz olmasın. Çok çalışınız, azimli olunuz, hayatta hiçbir zaman pes etmeyiniz. Ama hırslarınıza asla yenilmeyiniz. Üniversitemiz ile bağlarınızı asla koparmayınız.”

 

Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi Büşra Ülker Ekşi, “Bugün, birçok başlangıcın yaşandığı bir günü yaşıyorsunuz. Her şeyden önce bugün hak ettiğiniz diplomalar size aynı zamanda çok önemli sorumluluklar yüklüyor.  Kendinizi yenilemek, yeni bilgiler öğrenmek ve kendinizi sürekli olarak geliştirmek bu sorumlulukların başında geliyor. Diğer bir sorumluluğunuz ise çevrenize, çalışma arkadaşlarınıza iyi ve çalışkan birer insan olmanın gereklerini davranışlarınızla göstermek ve örnek olmaktır. Her ne iş yapıyorsanız elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın” şeklinde konuşmasını yaparak mezun öğrencilerini tebrik etti. Öğrenci Konseyi Başkanı Diş Hekimliği Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Ferhat Kaplan ise gerçekleştirdiği konuşmasında ‘Eğer hayatta sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız, bir gün dahi çalışmış sayılmazsınız’ felsefesiyle mezun arkadaşlarına mesleklerini severek yapmaları temennisinde bulunarak ve kariyerlerinde başarılar diledi.  

 

 

 

Mezuniyet yaş kütüğüne ilk plaka çakıldı

Konuşmaların ardından 2021-2022 akademik yılı birincisi Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı öğrencisi Edanur Çakaloğlu, ikincisi Fizyoterapi Programı öğrencisi Sema Nur Şimşek ve üçüncüsü Fizyoterapi Programı öğrencisi Aynur Karaarslan’a plaket, hediye ve başarı belgeleri Mütevelli Heyeti Başkanı Nilüfer Bulut ve Rektör Prof. Dr. Özgür Çengel tarafından takdim edildi ve akabinde üniversitenin mezuniyet yaş kütüğüne ilk plaka çakıldı.

 

2021-2022 Akademik Yılı Birincisi Eda Çakaloğlu:

“Sizinle Galata’da okumak çok güzeldi”

 

İstanbul Galata Üniversitesi 2021-2022 akademik yılı birincisi olan Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı öğrencisi Edanur Çakaloğlu, İstanbul Galata Üniversitesi ailesine teşekkürlerini sunarak başladığı konuşmasında “Hepimizin de bildiği gibi her veda yeni, güzel ve umutlu başlangıçlara açılan bir kapıdır. İki senelik bu yolculuğumuzda Galata’nın tarihî ve çok kültürlü ortamı içerisinde, kolayca iletişim kurabildiğimiz hocalarımızın bizlere aktardığı değerli bilgiler ve tecrübeler ile meslek hayatımıza başlıyor, kendimiz için yeni bir dönemin kapılarını aralıyoruz. Yükselmeye Galata’da başladık şimdi de yuvadan uçma zamanı.. Sizinle Galata’da okumak çok güzeldi” dedi.

 

Törende ayrıca Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından yürütülen Salon Futbolu müsabakalarında, Galata Üniversitesi Erkek Futsal takımının Ünilig 1. Lig’de oynamaya hak kazanmasını sağlayan 2. Lig şampiyon kupasının takdimi yapıldı. İstanbul Galata Üniversitesi’nin ilk mezuniyet töreni, mezun olan tüm öğrencilerin başarı belgelerinin takdimi ardından yapılan mezuniyet yemini ve katılımcıların alkışları eşliğinde mezunların keplerini havaya atmaları ile son buldu.